Ambasadorul Rusiei întâlnire cu Patriarhul Daniel, Mitropolitul Clujului la Patriarhia Moscovei

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a primit în ziua de 10 iunie 2015, la Reşedinţa patriarhală, pe Excelenţa Sa Domnul Oleg Malghinov, Ambasadorul Federaţiei Ruse în România, anunta siteul Patriarhiei Române, basilica.ro, 

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a evidențiat continuitatea relațiilor frățești dintre Biserica Ortodoxă Română şi Biserica Ortodoxă Rusă, fundamentate pe adevărul de credinţă şi valorile creştine mărturisite permanent, mai ales în lumea de astăzi aflată într-o profundă criză spirituală, mai spune comunicatul Patriarhiei.

Domnul Ambasador Oleg Malghinov a subliniat bunele relaţii dintre Biserica Ortodoxă Rusă şi Biserica Ortodoxă Română şi a menţionat necesitatea manifestării solidarităţii cu acele comunităţi creştine aflate în zone de conflict în diferite regiuni ale lumii, mai spune basilica.ro.

Întâlnirea are loc în timp ce la Moscova se află o delegație formată din preoți și credincioși din Mitropolia Clujului în fruntea căreia se află Mitropolitul Andrei.

O delegatie condusa de Inalt Prea Sfintia Sa Mitropolitul Clujului, Andrei Andreicut, formata din preoti si credinciosi din zona Ardealului se afla in aceste zile la Moscova, unde participa oficial la reuniuni religioase. Oficial vizita este prezentata ca una particulara.

Printre acestia se afla protopopul de Dej Ionuț Buftea. În cadrul acestui pelerinaj, protopopul de Dej, preotul Ionuț Buftea a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Patriarhală Iisus Mântuitorul din Moscova. Slujba a fost oficiata impreuna cu Arhimandritul Claudiu Ioan Grama, consilier eparhial pe probleme de misiune şi protocol la Mitropolia Cluj.

Buftea a pus imaginile pe youtube.com

În duminica Tuturor Sfinților, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a asistat la Sfânta Liturghie oficiată la Catedrala „Hristos Mântuitorul” din Moscova împreună cu prelații și credincioșii veniți din România.

Hot this week

Topics

Mai mult

    America îi lasă pe iranieni să facă 14 miliarde dolari

    Relaxarea sancțiunilor SUA asupra petrolului iranian permite Republicii Islamice...

    Cei 14 ași ai Rusiei din războiul din Iran

    De ce este considerată Rusia principalul învingător în războiul...

    The Economist: Iranul distruge 3 principale „supercapacități” ale lui Trump

    Într-un articol intitulat sugestiv Operațiunea Furia Oarbă, jurnaliștii publicației...

    Ceaușescu a inspirat Agenția Internațională pentru Energie: Cu soț și fără soț. Nu mai gătiți la aragaz cu gaze

    Agenția Internațională pentru Energie a prezentat recomandări pentru reducerea...

    Trump ar putea încheia războiul din Iran fără a redeschide Strâmtoarea Hormuz

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a declarat...

    De ce a relaxat America sancțiunile împotriva petrolului iranian

    Statele Unite și-au epuizat principalele pârghii politice pentru atenuarea...

    Armata germană a spart miliarde de dolari pentru un sistem nefuncțional

    Noul sistem de comunicații și comandă dezvoltat pentru forțele...

    Vučić: Al treilea război mondial poate a inceput deja

    Prevenirea celui de-al Treilea Război Mondial, care poate a...

    Articole relationate

    Categorii populare