joi, aprilie 25, 2024
AcasăSocialUmilință pentru România la Campionatele Europene de Atletism

Umilință pentru România la Campionatele Europene de Atletism

-

Polonia a dominat Campionatele Europene de atletism în sală de la Belgrad și a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 7 de aur, 1 de argint, 4 de bronz.

Marea Britanie a ocupat locul al doilea în această ierarhie, cu 5-4-1, podiumul fiind completat de Germania, 2-2-5.

România (14 sportivi) a avut o singură prezență în finale, Ancuța Bobocel, care a încheiat pe penultimul loc (11) la 3.000 m, în 9 min 05 sec 74/100.

Fosta atletă Gabriela Szabo, prezentă la CE de sală de la Belgrad, scrie într-un mesaj că îşi doreşte să vadă cum ”dau socoteală” preşedintele FR Atletism, Sandu Ion, şi fosta conducere a COSR pentru contraperformanţele sportivilor români, care au reuşit o singură calificare într-o finală, la 3.000 de metri, unde Ancuţa Bobocel s-a clasat pe locul 11, penultimul.