joi, aprilie 18, 2024
Acasă#Euro2016GENIALUL Payet A ÎNVINS tactica beton a lui Iordănescu: ROMÂNIA-FRANȚA:1-2

GENIALUL Payet A ÎNVINS tactica beton a lui Iordănescu: ROMÂNIA-FRANȚA:1-2

-

România a pierdut cu 1-2 meciul de debut la #Euro2016 în fața Franței. Tactic românii au jucat bine, blocând atacurile francezilor, care au avut însă două mișcări de geniu care au anulat jocul tactic gândit de Anghel Iordănescu. Am avut tupeu în atac prea târziu și poate prea puțin.

Payet a fost omul de geniu care a schimbat soarta partidei.

O sclipire de geniu și o execuție fără nici o replică.

România însă nu a dezamăgit chiar dacă a pierdut.

Selecționerul echipei de fotbal a României, Anghel Iordănescu, a început meciul cu Franța, partida inaugurală a EURO 2016, cu practic cea mai bună formulă a sa, vineri seara, pe Stade de France din Saint-Denis.

LIVE TEXT:

Minutul 87: Franța înscrie 2-1. Gol senzațional al lui Payet.

Minutul 65: România egalează din penalty. A înscris Bogdan Stancu.

Minutul 57: Francezii deschid scorul după o gafă a portarului român. A înscris Giroud.

Minutul 47 – Se încheie prima repriză. Scor 0-0.

Minutul 45 – Răzvan Raț primește cartonaș galben. Doi din cei patru fundași români au primit avertisment și mai este o repriză.

Minutul 44 – Lovitură liberă de la 30 de metri lateral stânga, pentru Franța. Scăpăm cu bine după o minge bâlbâită de francezi.

Minutul 35 – Ocazie pentru Franța. Mingea trece foarte aproape de poartă după un șut din alergare. Săpunaru deviază ușor în corner, dar arbitrul nu vede.

Minutul 32 – Cartonaș galben Chiricheș. De acum, fundașul central trebuie să fie foarte atent. Iordănescu a scos la încălzire trei jucători. Jucătorul român a încasat primul cartonaș galben al turneului final european.

Minutul 25 – Dragoș Grigore intervine foarte bine prin alunecare și respinge în corner o minge care putea deveni foarte periculoasă, dacă ajungea la Giroud, care a fost căutat foarte bine între cei doi fundași centrali ai noștri.

Minutul 20 – Fază frumoasă a lui Adi Popa pe dreapta, dar mijlocașul nostru dreapta nu a reușit să continue la fel de bine, după un dribling superb reușit în fața fundașului stânga francez și a căzut după un contact ușor, la care nu se impunea acordarea unui fault.

Minutul 14 – Ocazie mare de gol pentru Franța. Mingea a lovit bara porții apărată de Tătărușanu. Sagna a profitat de o indecizie a lui Bogdan Stancu la o minge trimisă pe jos, a primit pe dreapta și a centrat în mijlocul careului. Griezmann a ratat șutul, păcălit de o încercare de a interveni a lui Grigore, dar Chiricheș a deviat spre propria poartă. Griezmann a fost atent și a trimis cu capul, dar mingea a întâlnit bara stângă a porții lui Tătărușanu. Balonul a revenit în teren, apoi a fost îndepărtat de apărătorii români.

Minutul 8 – Început foarte bun pentru naționala lui Anghel Iordănescu. În afara fazei șterse din primul minut, francezii nu s-au apropiat de careul lui Tătărușanu. În schimb, România se prezintă foarte bine și a petrecut chiar momente bune în jumătatea adversă de teren.

Minutul 4 – Ocazie uriașă de gol pentru România în urma unui corner. Stanciu a centrat din cornerul de pe stânga, iar mingea a ajuns la colțul lung, de unde Stancu – nemarcat – a trimis cu latul, direct în portarul Lloris.

SURSA: AGERPRES

În poartă este Tătărușanu, linia de apărare este formată din Săpunaru, Chiricheș, Grigore și Raț, Hoban și Pintilii joacă la închidere, în timp ce Popa, Stanciu și Stancu vor încerca să îl sprijine pe singurul vârf, Andone.

Nici Didier Deschamps nu a făcut vreo mutare surpriză în echipa de start, având o formulă 4-3-3, cu Griezmann, Giroud și Payet în atac.

ECHIPELE DE START

Franța:
1. Hugo Lloris (căpitan) — 19. Bacary Sagna, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra — 15. Paul Pogba, 5. N’Golo Kanté, 14. Blaise Matuidi — 7. Antoine Griezmann, 9. Olivier Giroud, 8. Dimitri Payet. Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve: 23. Benoît Costil, 16. Steve Mandanda — 17. Lucas Digne, 2. Christophe Jallet, 13. Eliaquim Mangala, 22. Samuel Umtiti, 6. Yohan Cabaye, 20. Kingsley Coman, 12. Morgan Schneiderlin, 18. Moussa Sissoko, 10. André-Pierre Gignac, 11. Anthony Martial.

România:
12. Ciprian Tătărușanu — 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț — 5. Ovidiu Hoban, 8. Mihai Pintilii — 20. Adrian Popa, 10. Nicolae Stanciu, 19. Bogdan Stancu — 14. Florin Andone. Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve: 23. Silviu Lung jr, 1. Costel Pantilimon — 16. Steliano Filip, 15. Valerică Găman, 2. Alexandru Mățel, 4. Cosmin Moți, 18. Andrei Prepeliță, 17. Lucian Sânmărtean, 11. Gabriel Torje, 9. Denis Alibec, 7. Alexandru Chipciu, 13. Claudiu Keșeru.

Arbitru: Viktor Kassai; arbitri asistenți: Gyorgy Ring, Vencel Toth; arbitri asistenți adiționali: Tamas Bognar, Adam Farkas (toți din Ungaria); arbitru de rezervă: Bjorn Kuipers (Olanda).