vineri, martie 29, 2024
AcasăExterneMircea Lucescu, umilit de Islanda în Turcia

Mircea Lucescu, umilit de Islanda în Turcia

-

Echipa naţională de fotbal a Turciei, pregătită de Mircea Lucescu, a fost învinsă, vineri, pe stadionul din Eskişehir, de reprezentativa Islandei, scor 3-0, în etapa a noua din grupa I şi a ratat orice şansă de calificare la Campionatul Mondial din Rusia 2018.

Johann Gudmundsson, în minutul 32, Birkir Bjarnason, în minutul 39, şi Kari Arnason, în minutul 50, au marcat golurile învingătorilor.

În urma acestei victorii, Islanda a acumulat 19 puncte şi a urcat pe primul loc în grupă, la două puncte de Croaţia, care a remizat, pe teren propriu, cu Finlanda, scor 1-1. Tot 17 puncte are şi Ucraina, aflată pe locul 3, în timp ce Turcia este doar pe poziţia a patra, cu 14 puncte. Ucraina şi Croaţia se vor întâlni, însă, în ultima etapă, astfel că Turcia nu mai poate prinde nici locul 2.

Finlanda, cu opt puncte, şi Kosovo, cu un singur punct acumulat, completează clasamentul grupei I.