spot_img
joi, 18 decembrie, 2025
6.1 C
București

Numărul românilor care cred în UE, scădere dramatică: LOCUL 2 ÎN EUROPA

Numarul romanilor care cred ca apartenenta la UE e un lucru bun a scazut in 2016 cu 11 puncte fata de anul trecut, arata cel mai recent Eurobarometru conform Hotnews.

Este a doua cea mai drastica scadere din UE, dupa Grecia. Spre deosebire de Grecia, Romania a inregistrat in acest an cea mai mare cresterea economica din UE. Scaderea vine insa si pe fondul unei campanii electorale prelungite (locale si parlamentare) in care nationalismul si demonizarea UE a fost calul de bataie al multor partide si lideri de opinie, pe fondul intetirii propagandei ruse. De asemenea, ultimul an a adus in UE o avalansa de evenimente cu impact emotional major (Brexit, atentate teroriste, criza refugiatilor).
Chiar daca numarul romanilor care cred ca apartenenta la UE e un lucru pozitiv pentru tara lor a saczut, el a ramas totusi in media UE – 53%, exact valoarea medie a Uniunii Europene.

De asemenea, in Romania a crescut intr-un an cu 9 puncte procentajul romanilor care cred ca apartenenta la UE e un lucru rau (pana la 17%)

Hot this week

Topics

Mai mult

    Terheș revine dezvăluind manipularea fostului judecător Laurențiu Beșu în reportajul Recorder

    Dovada manipulării realizate de fostul judecător Laurențiu Beșu în...

    Bulai cu farsorii ruși Vovan și Lexus despre planul dezmembrării Rusiei

    Politicianul român Iulian Bulai, unul dintre liderii Adunării Parlamentare...

    Zelenski mai vrea 45-50 miliarde de euro ajutor financiar extern pentru anul viitor

    Ucraina are un deficit de ajutor financiar extern pentru...

    Apelul lui Sorin Ilieșiu către președintele Nicușor

    Către Președintele României Nicușor Dan  și către cei 7000 de...

    Tucker Carlson: Trump va declara război Venezuelei

    Jurnalistul american Tucker Carlson, vorbind în cadrul podcastului Judging...

    Articole relationate

    Categorii populare